Snabbstickat: Knappsockor
Jag måste vara inne i nån grå period. De senaste två par sockorna jag har stickat, har varit helgråa. Nu blev det andra paret färdigt.
De här var ganska snabba att sticka. Och om ni nånsin undrar hur långa sockor man kan sticka av ett nystan (150 g) 7 bröder, så är det här svaret. Det blev fem meter garn över, med andra ord, gick det jämnt ut. Skaftet är stickat på rundstickor, fram och tillbaka och mönstret finns i senaste (och enda?) Novita Sukkalehti. En helt fantastisk tidning, om ni frågar mig. ^_^ Hälen på de här sockorna är dessutom stickad helt avig, vilket jag först inte alls tyckte om. Sen passade det faktiskt ganska bra och den känns lite stabilare och tjockare än en slätstickad variant.
Tån är ihoptagen med nåt som kallas sädekavennus. Jag skulle kalla det paraplyihoptagning, eftersom man tar ihop på flera ställen varvet runt.
Nästa gång blir det kanske nåt mer rosa jag stickar, som detta? Eller nåt blått. Förresten har jag ett blått projekt jag måste avsluta.
Rosa är snyggt, men inget slår blått. Blått är bäst.
Nej, vad snygga! 🙂 På tal om stickning, har äntligt färdigställt baby uggsen jag började med för lääänge sen. Finns bild på min blogg. Är helt nöjd med dem, även om dekorationssömmen blev aningen sned och vind. :p
Superbra ju! Äh, min söm blev inte så rak heller. Dessutom märkte jag att sömmen gick annorlunda på riktiga uggs! Snygga! Det är skoj med sånt där som liknar riktiga skor. 😀
Äsch, tack. Fast jag är ganska nöjd med de här själva. Jag har inte flätstickat förut, men det var inga problem.
Jättefina! Jag ska också sticka de här åt mig själv, jag har prickiga knappar i webshopen som jag skulle vilja använda, problemet är att de är aaaningens för små… Men vi får se, det kan bli hur bra som helst i alla fall 🙂
Prickigt är fint! Pröva, jag valde de mindre knapparna till de här. Om man stickar knapphålen enligt beskrivningen, blir de ganska små dessutom. De här var på gränsen. Fast man kan ju fuska och bara sy fast knappar också.
Tur att din ”grå period” sträcker sig endast till garnfärgen; annars är du ju allt annat än grå!! Tack för det, Bitte.
Voj himmel och pannkaka – det här är de finaste sockorna jag har sett!!
Nåmen herkas. Tack. 😀
Funderar bara hur du orkar och hinner sticka hela tiden!
Ojj, såna sockor skulle jag gärna gå omkring med. Supersnygga!
Yay, tack. ^^
Hej
Finns det någonstans där jag kan köpa sockmönstret el tidningen på Svenska
mvh Karin
Jag vet att http://www.tiinasgarn.se/ har den där tidningen, men däremot vet jag inte om det har gjorts nån översättning till den.
Tack för hjälpen men den är nog inte översatt 😦
jag får köpa den tidningen på Finska och be någon översätta åt mig 🙂
mvh Karin