Sjalbarn
4 mars, 2011
Se hit alla ni som inte kan knyta sjalar eller ni som funderar på att köpa en. Eva har en jättefin bildserie i sin blogg, där hon också visar hur man knyter sjalar. Och så får man 15 procent rabatt på Kimperis produkter. 🙂
Nu blir jag jättesugen på att bära barn. Utanför kroppen alltså. ^^
Annons
from → Funderingar
4 kommentarer
leave one →
Sjal skall jag nog testa denna gång som komplement till vagnen 🙂
Samma här. Sen får jag se om det blir nån framgång eller om jag blir mer irriterad än glad. 😀
Känner många som fullkomligt dyrkat sina sjalar. I all synnerhet de som inte fött sina barn utan fått dem när de varit uppåt 10 kilo tunga. Jag hade min flicka i Baby-björn inomhus (knappt 9 kilo vid 2,5 års ålder, när vi fick henne) för att jag inte hade hört talas om sjalarna. När jag ser mammor och pappor med sjalar – och miniknyten innanför dem – på stan, känner jag alltid en sådan värme för både förälder och barn. Det känns bara helt rätt, rakt igenom, med den närheten och den relativa ”inåtvändheten”.
Lycka till med ditt eventuella ”sjalande”.
Va mysigt. 🙂 Jag hade lånat syrrans Baby Björn-sele när W var liten, men han trivdes tyvärr inte särskilt bra i den. Därför använde vi den inte så ofta. Kanske det var för varmt? Det var ju augusti och supervarmt då.